Mozek jako sval aneb začít se vzděláváním můžete v každém věku

Představte si, že lidský mozek funguje podobně jako sval. Čím více jej za život procvičujete a posilujete, tím silnější bude. Kdo naopak mozek a paměť pravidelně neposiluje, rychlá pozná dopady tohoto procesu. Je to jednoduché, když jste svalnatec, který přestává s cvičením a začíná stárnout, má jeho tělo stále z čeho brát než u obézního jedince, který neposiluje svou kondici, tak zásoby mizí velmi rychle. A důsledky tohoto procesu se nejčastěji ukazují ve stáří. 

Posilujte pravidelně

Na vás tedy je, abyste svůj mozek pravidelně posilovali a zvláště procvičovali paměť. Jak to však dělat? Nejlepším způsobem je bezesporu čtení a učení. Proces učení velmi efektivně posiluje váš mozek a pečuje o zachování nervových spojů uvnitř mozku. I když mozkové buňky odumírají, vy máte možnost stále rozšiřovat jejich nervová propojení, z nichž se stává hustá síť. Kdo se čtení nevěnuje a neprocvičuje svou paměť, má bohužel takovouto síť velmi řídkou.

Cestou je učení

Problémy pak přichází většinou ve stáří. Lidé, kteří celoživotně trénují svou paměť, ať už hraním šach, čtením, povídáním s vnoučaty, aktivním životem ve společnosti, kde se mluví o aktuálních problémech, jsou na tom ve stáří jednoduše lépe než ti, kteří jen sledují televizi a dalším aktivitám se nevěnují. Vhodnou volbou mohou být i různé kurzy celoživotního vzdělávání. Nastartovat tak můžete svou paměť a mozek kdykoliv v jakémkoliv věku. Samozřejmě čím dříve, tím lépe. Pečovat totiž musíme nejen o náš hezký vzhled, štíhlou postavu a kondici, ale také o náš mozek, který stárne podobně jako naše pleť či klouby. Problém je, že nás většinou jeho stárnutí nebolí a stav mozku většinou nevidíme. Zamyslete se nad touto skutečností a zkuste svou mozkovou činnost pravidelně potrénovat. Někdy to může být pěkně nepříjemné, ale vašemu celkovému zdravotnímu stavu to velmi prospěje.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*