Představte si, že lidský mozek funguje podobně jako sval. Čím více jej za život procvičujete a posilujete, tím silnější bude. Kdo naopak mozek a paměť pravidelně neposiluje, rychlá pozná dopady tohoto procesu. Je to jednoduché, když jste svalnatec, který přestává s cvičením a začíná stárnout, má jeho tělo stále z čeho brát než u obézního jedince, který neposiluje svou kondici, tak zásoby mizí velmi rychle. A důsledky tohoto procesu se nejčastěji ukazují ve stáří.
Posilujte pravidelně
Na vás tedy je, abyste svůj mozek pravidelně posilovali a zvláště procvičovali paměť. Jak to však dělat? Nejlepším způsobem je bezesporu čtení a učení. Proces učení velmi efektivně posiluje váš mozek a pečuje o zachování nervových spojů uvnitř mozku. I když mozkové buňky odumírají, vy máte možnost stále rozšiřovat jejich nervová propojení, z nichž se stává hustá síť. Kdo se čtení nevěnuje a neprocvičuje svou paměť, má bohužel takovouto síť velmi řídkou.
Cestou je učení
Problémy pak přichází většinou ve stáří. Lidé, kteří celoživotně trénují svou paměť, ať už hraním šach, čtením, povídáním s vnoučaty, aktivním životem ve společnosti, kde se mluví o aktuálních problémech, jsou na tom ve stáří jednoduše lépe než ti, kteří jen sledují televizi a dalším aktivitám se nevěnují. Vhodnou volbou mohou být i různé kurzy celoživotního vzdělávání. Nastartovat tak můžete svou paměť a mozek kdykoliv v jakémkoliv věku. Samozřejmě čím dříve, tím lépe. Pečovat totiž musíme nejen o náš hezký vzhled, štíhlou postavu a kondici, ale také o náš mozek, který stárne podobně jako naše pleť či klouby. Problém je, že nás většinou jeho stárnutí nebolí a stav mozku většinou nevidíme. Zamyslete se nad touto skutečností a zkuste svou mozkovou činnost pravidelně potrénovat. Někdy to může být pěkně nepříjemné, ale vašemu celkovému zdravotnímu stavu to velmi prospěje.