Jak si vybrat sedací vak?

Sedací vaky jsou velký hit, který se dostal do kdejakého českého obýváku. Na trhu jich je díky této popularitě tolik, že nemusí být snadné v tak obrovském množství vybrat ten správný. Podle čeho se orientovat?

Říkáte si, že na výběru sedacího vaku nic není, stačí nějaký, který bude ladit s interiérem vašeho obýváku. V tomto případě byste však měli hledět také na to, z čeho je vyrobený a co je uvnitř!

Náplň sedacích vaků

Dejte si pozor, abyste nekoupili vak s náplní z polystyrenové drti. Ta totiž velmi rychle slehne a navíc se z ní práší, což neprospívá vašemu zdraví. Při výběru proto raději hledejte tvrzené polysterenové kuličky EPS.

EPS kuličky se mohou lišit svou velikostí a hustotou ve vaku. Čím větší kuličky jsou, tím pohodlněji se na nich sedí, ale zároveň mají větší tendenci slehávat. Kvalitní sedací vaky však mají otvor, kterým se kuličky dají doplňovat a řada prodejců nabízí také náhradní náplně do vaků, takže se investice do sedacího pytle bát nemusíte.

Ortopedické vlastnosti

Že jsou sedací vaky jen módním výstřelkem, o který nestojíte? Překvapivě mohou dobře posloužit i lidem s různými zdravotními problémy, ať už se jedná o nohy či záda. Na sedacích vacích se totiž pacientům netvoří proleženiny.

Sedací vaky můžete využít i pokud máte nemocná zvířata. Setkáte se s nimi také ve školkách a dětských koutcích, neboť děti je mohou využívat nejen k sezení, ale také jako bezpečnou plochu pro hraní.

Správná velikost

V obchodech si můžete vybírat nejen podle ceny a designu, ale také podle velikosti. Dávejte přednost větším vakům, na kterých si při sezení můžete pohodlně opřít hlavu. Takový vak by měl měřit alespoň 140 centimetrů. Na ležení je vhodný rozměr kolem 180 centimetrů.

Nebojte se oslovit české výrobce, které šijí vaky i na míru. V obchodech mnohdy nepřiplácíte za kvalitu, ale za značku.