Jak se snáze vyrovnat se změnou letního času na zimní

By: Alan Cleaver

Jelikož se nám nedávno posouval čas z letního na zimní (3:00 na 2:00), spoustu lidí doprovází tato změna ještě dnes. Nějak zkrátka nedokázali přepnout na nový režim, i přesto, že se jedná o pouhou hodinu. Zneklidňuje je fakt, že jezdí z práce za tmy a ráno vstávají za světla.

By: Alan Cleaver

U starších lidí dokáže změna času vyvolat i jistou zmatenost. Najednou neví, jestli vstanou ve správný čas, jestli přijdou pozdě nebo naopak brzo. Je to trochu začarovaný kruh, na který si naše tělo potřebuje zvyknout. Určitě nezaspíte, ale stát před lékárnou nebo prací o hodinu dříve, to by se mohlo podepsat i na vašem zdraví. Přece jenom venku už je chladno, podzim se hlásí o slovo plnou měrou.

Možná vás uklidní fakt, že jste loni letěli na dovolenou a tam jste si také přesouvali čas. Jenže na vás neměl takový dopad, protože tam, kde svítí slunce téměř celý rok, je tato změna prakticky nezaznamenatelná. Možná si to uvědomíte jen tehdy, když někomu píšete nebo voláte do ČR, abyste mu nepřerušili spánek nebo ho ráno předčasně nevzbudili.

Preventivní opatření

Jistě, už je listopad a to, jak se připravit na zimní čas už nedoženeme, ale příští rok můžeme být o něco chytřejší. Na změnu času se dá včas připravit, zanést si poznámku do diáře a zhruba týden před, chodit spát trochu déle. Poté si možná se změnou času ani neuvědomíme, že je něco jinak. Ten den budeme spát vlastně o hodinu déle, což by nás mohlo těšit. Nicméně každému tělu to trvá jinak dlouho, než se zase přenastaví do starých kolejí.

Jelikož změna času probíhá o víkendu, spěte tak dlouho, jak si tělo žádá. Tím, že si přispíte, možná zase nebudete moci spát další den, ale fyzická aktivita vás příjemně unaví. Jděte na procházku se psem nebo si zaběhat, budete spát jako nemluvně. Jinak si třeba připravte bylinkový čaj na lepší usnutí. Nebuďte na sebe přísní a smiřte se s faktem, že vaše tělo je z této změny v šoku déle, než jste očekávali. Pokud jste stále permanentně naštvaní, vašemu zdraví to neprospívá.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*