Melancholii má někdo v krvi už od narození. Již psycholog Eysenck rozlišil 4 základní tekutiny v těle sanguis (krev), cholé (žluč), melancholé (černá žluč) a flegma (sliz).
Ač to zní celkem nevábně i při představě, jak tyto tělní tekutiny vypadají, něco na tom pravdy jistě je. Nadbytek těchto šťáv tak určil tzv. „teorii temperamentu“ (sanguinik, melancholik, flegmatik, cholerik).
V hlavní roli melancholik
Podíváme se dnes na zoubek především melancholikům, kteří v podzimních měsících mohou trpět depresemi zřejmě nejvíc. Jsou totiž ze všech těchto typů těmi nejnáchylnějšími na vznik depresí. Jsou to introverti s labilní emoční hladinou. Na druhém místě poté cholerici, ale pokud svou agresivitu dokážou přetransformovat v něco užitečného pro ně (např. do sportu), vybouří se a jsou zase v pohodě. Melancholik je na tom podstatně hůře, protože svým chmurům dokáže propadnout a najednou neví, co s nimi.
Znáte spojení permanentní stres? Při působení stresu se do organismu vyplavují hormony – kortizol a adrenalin. Organismus se tímto způsobem v podstatě se změnami vyrovnává, ale z hlediska dlouhodobého charakteru škodí. Člověk se tak může cítit celkově vyčerpaný, nervózní a úzkostný. To vše se zanedlouho podepíše i na jeho těle, kde na sebe odraz toho, jak se trápí duševně, paradoxně přenese i do svého těla. Hromadící se napětí se tak projeví např. bolestí hlavy, nespavostí, žaludečními problémy, zvýšeným krevním tlakem. Nejhorší na tom je, že vede k oslabení imunity.
Stres není ovšem tím jediným, co by mohlo člověku uškodit. Jsou to i těžké životní situace, se kterými v životě bojuje a musí se jim naučit čelit. Také je to sám o sobě podzim, který mnoho lidem přináší do duše neklid. Slunce nesvítí vůbec nebo svítí mrazivým nádechem a nepřináší uspokojení.
Jak proti tomu bojovat
Určitě jsou v podzimním obdobím výtečným společníkem bylinkové čaje (lípa, heřmánek, kozlík, meduňka, třezalka, levandule), dostatek ovoce a zeleniny, nenasycené mastné kyseliny v ořeších, olivovém oleji, sezamu, pupalce. Naučte se relaxovat – večer s knihou, poslech hudby nebo aromaterapie vás před spánkem krásně uvolní. Důležitý je i pohyb, který vám zase vyplaví do těla hormony štěstí. Běžte na procházku nebo se jen tak proběhněte lesem. Kupte si něco hezkého, vyrazte za kulturou, romantickou večeří, masáží nebo si pusťte veselou komedii či tvořte s dětmi podzimní dekorace. Je mnoho způsobů, jak se zaměstnat, ale přitom mozek nechat odpočívat. Když vám nic nepomáhá a cítíte se stále mizerně, navštivte psychologa.