Většina lidí jistě zná pověstná umakartová jádra v panelovým domech. V době rozvoje bytové výstavby v socialistickém stylu to byla převratná novinka. Ovšem v praxi se jednalo o nevkus, který neměl žádné zvukově ani tepelně izolační vlastnosti.
Po sametové revoluci, kdy se obyvatelé postupně stávali vlastníky bytů, začal boom vybourávání umakartových bytových jader a vyzdívání koupelen a WC. Ovšem někteří se umakartu nechtěli vzdát, nebo hledali levnější variantu, jak bytové jádro zútulnit a zmodernizovat. Jednou z variant je například vsazení vany do mramorového bloku a podlahu i stěny potáhnout samolepící fólií stejného designu.
Jiní si natírají umakart veselými barvami, například voděodolným duluxem. Může to být zajímavá kombinace, díky které z barevných stěn elegantně a kontrastně vystupují čistě bílé sanitární prvky koupelny a WC, obzvláště, když se malá místnůstka nasvítí se stropu bílým bodovým světlem.
Další možností je nástřik umakartu, který provádějí profesionální firmy. Bytové jádro po nástřiku kvalitními barvami vypadá jako nové, a navíc vyjde tato renovace levněji a bez zbytečného bourání.
Umakart však nemusí být jen nepříjemným pozůstatkem z minulosti
I dnešní moderní trendy bydlení s tímto materiálem počítají a k překvapení mnohých je umakart možné použít v celém bytě.
Díky pestré škále barev a odolnosti se z umakartu vyrábí hlavně nábytek, jako jsou dvířka kuchyňských linek, pracovní desky, jídelní nebo psací stoly, knihovny, komody nebo skříňky pod umyvadlo v koupelně, kde se oceňuje hlavně odolnost vůči vlhku.
To vše může být z umakartu, i když se toto zboží prodává pod jinými obchodními názvy, jako například Polyrey, Resopal atd. Ani v koupelnách či na záchodech není umakart zatracen. Zděné jádro se může uvnitř těchto prostor obložit umakartem, který vytvoří stěnu beze spár. Navíc je obložení umakartem rychlejší a cenově výrazně nižší, než jsou moderní stěrky Tadelakt, Pandomo či Benátský štuk.