Bylinné čaje, které vás zahřejí

Čaj je nejen populární a snadno připravitelný nápoj, má totiž především spoustu pozitivních vlastností. O bylinkových čajích to platí dvojnásob.

Bylinné čaje splňují ve své podstatě vlastnost „dva v jednom“. Bylinky jsou skvělým pomocníkem v kuchyni i alternativní medicíně, neboť mají léčivé schopnosti a leckdy skvělou či charakteristickou chuť. Čaj zase nabízí ideální podzimní a zimní variantu, jak se zahřát zvenčí i zevnitř. A které bylinkové čaje jsou ty nejhřejivější?

Lipový čaj

Lipové listy jsou jako bylinka hojně využívané už odpradávna, v léčitelství se těší oblibě dodnes. Mají pozitivní vlastnosti i samy o sobě – jejich žvýkání pomáhá proti tvorbě puchýřků a šťáva z nich zabraňuje vypadávání vlasů.

Na zahřátí, například při chřipce nebo jiných horečnatých onemocněních, je ale nejlepší čaj z lipového květu. Vyvolává totiž pocení a rozpouští hleny, jeho příprava je navíc opravdu snadná. Stačí nechat zhruba lžičku lipového květu po dobu patnácti minut louhovat, pak už zbývá jen dochutit medem či citrónem a pít podle potřeby až pětkrát denně.

Heřmánkový čaj

Díky látkám v sobě obsaženým působí heřmánek na lidské tělo a mysl velmi podobně jako léky, které se podávají při stavech úzkosti. Dokáže podporovat psychické uvolnění, zmírňuje stres, zklidňuje tělo a usnadňuje usínání. Má relaxační a protizánětlivé účinky a pozitivně ovlivňuje zažívací ústrojí.

Stejně jako čaj lipový, i ten z heřmánku podporuje pocení, kromě toho se ale hodí i jako prevence proti nadýmání. Příprava opět není vůbec náročná. Vroucí vodou zalijte přibližně dvě lžičky sušených heřmánkových květů a nechte deset minut louhovat. Následně zceďte a případně oslaďte. Doporučená denní dávka jsou maximálně tři šálky denně. Nelouhujte příliš dlouho.

Bylinkové čaje se doporučují pít i při hubnutí. A hlavně vás určitě zahřejí!